Rok 2002

Česko v datech:
10. června byl zahájen zkušební provoz prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín
12. srpna začaly katastrofální povodně v Čechách a na jižní Moravě, na mnoha místech byla překročena úroveň stoleté vody. V jižních Čechách byla menší povodeň již 8. srpna. Stav ohrožení byl odvolán až 18. srpna.
21.–22. listopadu se konal summit Severoatlantické aliance v Praze.
31. prosince ve 24:00 hodin přestaly v České republice existovat okresní úřady, jejichž pravomoc přešla od 1. ledna 2003 na obce s rozšířenou působností
 
Svět v datech:
25. dubna – Z kosmodromu Bajkonur odstartovala k ISS vesmírná loď Sojuz, na jejíž palubě byl mimo jiné i druhý vesmírný turista Jihoafričan Mark Shuttleworth
14. prosince Hans Enoksen, zvolen grónským premiérem
9. prosince – United Airlines žádají o ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 zákona o bankrotech. Jde o největší bankrot letecké společnosti v dějinách USA.
31. prosince Microsoft ukončil podporu Windows 95.
 
Obecně:
Vila Tugendhat byla zapsána do listiny UNESCO.
Konec občanské války v Sierra Leone.
V Praze došlo poprvé v historii metra k dlouhodobému přerušení provozu kvůli povodni. Provoz byl obnovován postupně až do března 2003.
Oskar za nejlepší film - Chicago.

 

Kdo umřel:

11. února - Josef Větrovec, český herec (* 5. března 1922)
20. duben – Vlastimil Brodský, český herec (* 15. prosinec 1920)
13. září – Felix Holzmann,č eský komik a bavič (* 8. července 1921)
30. září – Miloš Macourek, český básník, dramatik a filmový scenárista (* 2. prosince 1926)
4. prosince – Milan Maryška, český filmový dokumentarista, režisér a fotograf (* 23. března 1943)
30. března – Elizabeth Bowes-Lyon (královna Alžběta) neboli „Královna matka“ (* 4. srpen) 1900

 

Prezidenti a jiné hlavy:

Jako v roce 2001

 

Otázka V:

V roce 2002 byla poprvé udělena Abelova cena. 

Abelova cena je ocenění udělované každoročně norským králem vynikajícím matematikům. Cena byla zavedena v roce 2002 při příležitosti dvoustého narození norského matematika Nielse Henrika Abela a je pojmenována jeho jménem. Cílem ceny je propagace a zvyšování prestiže matematiky, zvláště mezi mládeží.

O nositeli ceny každoročně rozhoduje komise pěti matematiků na norské akademii věd. Cena je navržena po vzoru Nobelovy ceny, která se neuděluje za matematiku. Norský stát pro cenu v roce 2001 založil fond v hodnotě 200 000 000 NOK (přes 600 milionů korun). Nositel ceny obdrží z tohoto fondu odměnu ve výši 6 milionů norských korun (téměř 19 milionů českých korun).

Niels Henrik Abel (5. srpna 1802, ostrov Finnøy – 6. dubna 1829, nedaleko Arendalu) byl norský matematik, který významně ovlivnil funkcionální analýzu. Po Abelovi se také nazývá řada matematických pojmů. Např.: Abelova grupa, Abelova sumace, Abelovo kritérium.

Matematici jsou obecně velice zajímavé počtení. Například Charles Babbage již roku 1822 přišel s  projektem diferenčního stroje, který měl počítat hodnoty polynomických funkcí. Na rozdíl od jiných tehdejších pokusů, navrhl Babbage svůj stroj tak, aby počítal série hodnot automaticky. Použitím metody konečných rozdílů bylo možno vyhnout se potřebě násobení a dělení. Navrhl tak programovatelný počítač. V roce 1991 byl podle Babbageových originálních plánů sestaven plně funkční diferenční stroj, za pomoci prostředků dostupných v 19. století. Tím se ukázalo, že by skutečně fungoval už tehdy. K tomuto stroji dokonce navrhl i funkční tiskárnu. Je považován za otce počítačů.

Dalším zajímavým matematikem byl Jean le Rond d'Alembert, mimo jiné je také tvůrcem nejvýhodnější strategie pro hru rulety, která je po něm pojmenována (ta strategie). Nicméně Albert Einstein tvrdil, že: "Jediný způsob jak okrást ruletu, je ukrást krupierovy žetony, když se nedívá".

Kdy tento princip pan d´Alembert vypracoval:

V polovině 15. století > V = 54

V polovině 16. století > V = 55

V polovině 17. století > V = 56

V polovině 18. století > V = 57

V polovině 19. století > V = 58

V polovině 20. století > V = 59 

 


Tvorba webových stránek zdarma Webnode