Rok 2000

Česko v datech:
1. ledna – Začalo fungovat 14 nových samosprávných krajů.
1. ledna – Založena Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.
1. března – Komerční spuštění třetího mobilního operátora Oskar od Českého Mobilu (dnešní Vodafone).
20. prosince – Vypukla krize v České televizi.
21. prosince – První blok Jaderné elektrárny Temelín byl poprvé připojen do rozvodné sítě.
 
Svět v datech:
10. února – Byl oznámen objev pátého skupenství.
2. listopadu – Vstoupila první stálá posádka na Mezinárodní vesmírnou stanici.
6. listopadu – Irák začíná s ropou obchodovat v Euro.
 
Obecně:
Bill Gates odešel z pozice generálního ředitele společnosti Microsoft.
Viděno ze Země se seřadilo 5 nejjasnějších planet uvnitř úhlu 20° od Slunce. Pro přílišnou blízkost Slunci nebylo možno úkaz pozorovat.
Intel představil Pentium 4 – 42 milionů tranzistorů a frekvence 1,5 gigahertzu.
Praha byla zvolena jedním z evropských měst kultury (pro rok 2000).
Objevena pátá lidská chuť umami.
Oskar za nejlepší film - Gladiátor.

 

Kdo se narodil:

No comment.

 

Kdo naopak umřel:

6. září – Jiří Sovák, český herec (* 27. prosince 1920)
27. října – Lída Baarová, česká herečka pro pamětníky (* 7. září 1914)

 

Prezidenti a jiné hlavy:

Beze změn.

 

Otázka T:

 Miss World je mezinárodní soutěž krásy, založená ve Velké Británii Ericem Morleyem v roce 1950. Historicky první ročník se konal na podzim roku 1951. Podobně jako v podobné mezinárodní soutěži Miss Universe se rozhoduje o nejkrásnější dívce z mnoha států světa. V roce 2000 se tedy konal 50. jubilejní ročník. V roce 2006 se stala vítězkou poprvé v historii Češka Taťána Kuchařová.

Za dobu svého trvání zažila tato soutěž nemálo kontroverzních situací

V roce 1970 feministické demonstrantky házely mouku na londýnskou Royal Albert Hall, ve chvíli, kdy se vyhlašovala vítězka Miss World 1970. A přitom vyděsily moderátora Boba Hopa natolik, že odešel z pódia a odmítal se tam vrátit a vyhlásit vítězku.
V roce 1973 vyhrála titul Miss World první Američanka Marjorie Wallace, avšak po 105 dnech svého vládnutí byla nucena vzdát se svého titulu. Prohlášení prezident Miss World vydal takové, že: Paní Wallace nesplnila základní požadavky na práci. Tudíž bude titul nabídnut I. vicemiss World 1973 - Evangeline Pascual (Filipíny), ta ho však odmítla. A proto je tento ročník také nazýván Rok bez královny.
V roce 1974 se stala vítězkou Helen Morgan zastupující Spojené království. Helen byla nucena odstoupit poté, co se o 4 dny později zjistilo, že je svobodná matka. A tudíž hrubě porušila smlouvu.
V roce 1976 několik zemí bojkotovalo tento ročník z důvodu, že Jihoafrická republika vyslala na soutěž krásy bělošku a černošku (která zde zastupovala Jižní Afriku - neexistující stát). Jihoafrická republika reagovala na tuto tichou antirasistickou událost tak, že se do soutěže přihlásila v roce 1977 naposled. Tak to trvalo až do roku 1991, kdy se tento politický systém rozpadl.
V roce 1980 vítězka Gabriella Brum ze Západního Německa odstoupila 18 hodin po soutěži. Zpočátku prohlašovala, že její přítel nesouhlasí s jejím účinkováním na Miss World 1980. O několik dní později vyšlo najevo, že byla nucena odstoupit poté, co se zjistilo, že pózovala náhá pro pánský magazín.
V roce 1989 se poprvé Miss World zúčastnily také země východního bloku (Československá socialistická republika, Německá demokratická republika, Maďarská lidová republika, Litevská sovětská socialistická republika, Polská lidová republika, Jugoslávie a Sovětský svaz). Na toto reagovaly země na Západě tak že částečně bojkotovaly tento ročník.
V roce 1996 se v Indii konaly obrovské protesty proti hostování Miss World 1996 v Bengalúru. Proto se organizátoři rozhodli, že soutěže v plavkách, focení a medailonky natočí na Seychelách. Před finálem byly prováděny bezpečnostní prohlídky a byla nasazena těžká bezpečnostní opatření. Přes všechen chaos šlo živé televizní vysílání hladce. Šok přišel poté, co vítězka Irena Skliva (Řecko) měla předstoupit před Palác kultury, kde na ni čekaly fotografové a novináři. Když vítězka došla na místo, vlna nepokojů se zvedla a po nové Miss World začali demonstrující házet klacky a kameny. Policii se nakonec dav podařilo rozehnat a uklidnit.
V roce 1998 jen několik dní po korunování Miss World 1998 vyšlo najevo, že Izraelka Linor Abargil byla dva měsíce před finálem znásilněna. Pachatel byl dopaden a odsouzen.
V roce 1999 vyhrála titul Miss World 1999 Indka Yukta Mookhey. Po finále začaly některé státy napadat organizátory a porotu, že byly podplacení a že je ve vzduchu cítit korupce, protože Indie vyhrává podezřele často.

Nicméně Indie není tím nejčastěji vyhrávajícím státem, nejčastěji tuto soutěž, celkem 6x, vyhrála zástupkyně:

Švédska > T = 77

USA > T = 78

Velké Británie > T = 79

Venezuely > T = 80

Brazílie > T = 81

Jamajky > T = 82

Islandu > T = 83

Ruska > T = 84

Austrálie > T = 85