Rok 1991

Československo v datech:
1. července byla v Černínském paláci v Praze rozpuštěna Varšavská smlouva. Příslušný protokol byl podepsán zástupci vlád šesti zbývajících členů paktu, tedy zástupci Moskvy, Varšavy, Budepeště, Bukureště, Sofie a Prahy.
28. září – založena Západočeská univerzita v Plzni sloučením Vysoké školy strojní a elektrotechnické a Pedagogické fakulty.
23. listopadu - šest vězňů uprchlo z Leopoldova
31. prosince
Byla ukončena těžba a zpracování lupku v Mladějově na Moravě a tím i pravidelný provoz na zdejší úzkorozchodné průmyslové dráze.
 
Svět v datech:
16. leden – V Iráku zahájena operace Pouštní bouře
30. dubna - sjel z pásu poslední Trabant
4. prosince – Letecká společnost Pan Am, která 11. srpna zkrachovala, zaniká po 63 letech činnosti.
31. prosinec – přestal existovat Svaz sovětských socialistických republik. Jeho nástupnickou organizací se stalo Společenství nezávislých států
 
Obecně:
Míra inflace v České republice dosáhla 56,6%
V Pchjongjangu zahajuje provoz tramvajová síť, jsou dodány tramvaje z Československa.
Miguel Indurain poprvé vyhrál Tour de France
 
Mezi Československé hity patřily:

Už se blíží čas sluhů - ZOO
Souměrná - Bára Basiková

 

Oskar za nejlepší film - Mlčení jehňátek.

 

Kdo se narodil:

Někdo určitě, ale nikdo extra známý.

 

Kdo naopak umřel:

16. června – Adina Mandlová česká herečka (* 28. ledna 1910)
18. listopadu – Gustáv Husák, československy prezident (* 1913)
7. července – Franta Kocourek, brněnský bavič, silák a herec (* 21. února 1947)
3. dubna – Graham Greene, anglický spisovatel (* 2. října 1904)
24. listopadu – Freddie Mercury, zpěvák skupiny Queen (* 5. září 1946)

 

Prezidenti a jiné hlavy:

Jako loni a předloni.

 

Otázka K:

Výše uvedené rozpuštění Varšavské smlouvy se odehrálo v Černínském paláci v Praze. Tato původně barokní stavba se nachází v Praze 1 na Hradčanech na Loretánském náměstí (fakticky naproti Loretě). Po mnoho let tento palác, přesně od roku 1934, slouží coby sídlo Ministerstva zahraničních věcí jak někdejšího Československa tak i České republiky.

Palác nechal postavit rakouský diplomat hrabě Humprecht Jan Černín z Chudenic - odtud pak jeho název. Jedná se o jednu z největších barokních budov v Praze vůbec. Stavba byla poničena během války o rakouské dědictví ve 40. letech 18. století, znovu pak v roce 1757 kdy jej poškodila pruská dělostřelba. Palác také díky tomu prošel řadou pozdně barokních přestaveb a dodatečných rekonstrukcí. Během 2. světové války jej přebudovali i nacisté.

Od roku 1777 palác již nesloužil svému původnímu určení a byl užíván k různým jiným účelům, mimo jiné jako lazaret s lékárnou, útulek pro chudé, nájemní dům, dílny, kasárna či výtvarná galerie. V letech 1928 až 1934 byl částečně přestavěn pod vedením architekta Pavla Janáka. V letech 1933 až 1939 pak došlo k novodobému rozšíření paláce o tzv. Janákovu přístavbu, kde dodnes sídlí převážná většina administrativních útvarů Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Palác sám má z hlediska novodobých českých dějin dosti pochmurnou historii, v období Protektorátu Čechy a Morava v letech 1939 až 1945 zde bylo umístěno sídlo úřadujícího Protektora pro Čechy a Moravu, dne 10. března 1948 zde za dodnes ne zcela jasných okolností ukončil svůj život někdejší ministr zahraničních věcí Československé republiky Jan Masaryk, který zde měl po mnoho let také svůj byt. Byl ráno nalezen na nynějším Nádvoří Jana Masaryka , asi spadl z okna nebo ho někdo z okna shodil.

 

Otázky zní, jaká je zřejmě nejznámější stavba architekta Pavla Janáka, který Černínský palác, jak opět výše uvedeno, částečně přestavěl:

 

Dům u Černé matky boží v Praze > K = 77

Kostel Nejsvětějšího srdce páně v Praze Vinohradech > K = 78

Krematorium V Pardubicích > K = 79

Pavilon v Lázních Bohdaneč > K = 80

Právnická fakulta v Praze > K = 81

Moravská banka na náměstí Svobody v Brně > K = 82

Funkcionalistická budova Mánes v Praze > K = 83